O plemene

Americký staffordshire terrier

VŠEOBECNÁ CHARAKTERISTIKA

Americký stafordšírsky teriér by mal pôsobiť svojou veľkosťou ako veľmi silný pes. Mal by to byť dôkladne stavaný, svalnatý, ale pohyblivý a prívetivý pes. Má mať záujem o všetko, čo sa deje v jeho blízkosti. Mal by byť podsaditý a svalnatý, nemal by mať príliš dlhé končatiny alebo slabú postavu. Odvahu má príslovečnou.

Vysvetlivky: Tento pôvodný text má popisovať prvý dojem, ktorým staford pôsobí na pozorovateľa. Má nám predstaviť proporcionálneho a elegantného psa, ktorý je napriek tomu veľmi silný, čo zreteľne dokazuje jeho mohutné telo. Je žiaduce, aby tiež prejavoval živý záujem o svoje okolie, pritom bol pokojný a odvážny. Odvaha v žiadnom prípade neznamená útočnosť, práve naopak! Hoci je odvážny, je tento pes pokojný, správne odhaduje nebezpečné situácie a správne na ne reaguje. Vyžaduje Ak si to situácia, musí staford každopádne správne reagovať. Dobre vycvičený pes s pevnou povahou by však nikdy nemal bezdôvodne napádať!

HLAVA

Stredne dlhá, celkovo silná so širokou lebkou, značne vyvinutým lícnym svalstvom a výrazným stopom.

Vysvetlivky: Pojem “stredne dlhá hlava” by sme mali pri porovnaní s väčšinou ostatných psích plemien rozumieť určite skôr ako “krátka” hlava. Aj keď štandard neuznáva žiadne presné údaje pre vzhľad, je hlava staforda spravidla klinovitá so zaoblenou papuľou ako pri pohľade zo strany, tak aj zo zhora. Pri pohľade spredu je oproti tomu takmer štvorcová a lícnej svalstvo je nepríliš výrazné. Výrazné lícne svalstvo súvisí v prvom rade sa starobou psa, mladí psi majú na rozdiel od dospelých stafordov len zriedka líca nápadnejšie vyvinuté. Hlava ako celok je pomerne krátka, pomer dĺžky papule k hornej časti hlavy je 1/3 ku 2/3, ale takmer nikdy tak krátka ako má stafordšírsky bulteriér.

UŠI

Vysoko posadené, kupírované či nekupírované. Odporúča sa dávať prednosť nekupírovaným. Nekupírované uši majú byť krátke a buď polovztýčené v tvare ružového lístka alebo vztýčené. Klopené uši sú zakázané.

Vysvetlivky: Pokiaľ ide o uši štandard sa bohužiaľ neustále zle prekladá. Neexistujú polovztýčené uši a vztýčené uši sú u staforda nevhodné. Správne má byť: “Nekupírované uši majú byť krátke, buď polovztýčené ako ružový lístok alebo polovztýčené a preklopené. “Kupírované uši sú v mnohých krajinách vrátane SR zakázané !! Polovztýčené preklopené ucho je skôr vzácnosťou.

OČI

Tmavé a guľaté, sú nízko posadené v lebke a široko od seba. Očné viečka musia byť pigmentované.

Vysvetlivky: Oči dodávajú stafordovi typický inteligentný výraz. Bohužiaľ aj tu opäť existujú dva extrémy – buldočí typ s často značne vypuklými očami a typ teriéra s očami v tvare trojuholníka. Oči majú byť zásadne pokiaľ možno tmavé, mierne svetlejšie sfarbenie je zvyčajne prípustné. Príliš svetlé oči ale vzhľad psa rušia, rovnako ako oči ležiace príliš blízko pri sebe alebo oči šikmé. Aby bol výraz staforda typický, sú správna farba a tvar očí dôležité.

TLAMA / SKUS

Papuľa stredne dlhá, okrúhla, pod očami ostro spadajúca. Čeľuste so silnými zubami. Spodná čeľusť musí byť silná a skus pravidelný. Pysky priľahlé a uzavreté, neuvoľnené. Horný rad rezákov tesne bez medzery prekrýva spodný (nožnicový zhryz). Nos úplne čierny.

Vysvetlivky: Staford ako bývalý pes pre zápasy musia mať mohutnú a širokú tlamu, ktorá nesmie pôsobiť slabo. Slabinou obzvlášť buldočieho typu sú často pysky. Bývajú často vyvinuté a uvoľnené a u staforda s perfektným záhryzom vyzerajú nepekne. Teriérsky typ amstafa sa naproti tomu často vyznačuje dlhou nosovou partiou s úzkymi a slabými čeľusťami. Staford má skus nožnicový, pričom horné rezáky zapadajú ako nožnice pred rezáky spodné. Kliešťový skus, pri ktorom rezáky oboch čeľustí stoja proti sebe, je väčšinou ešte tolerovaný. Chybný je predkus, kde je to úplne naopak. Pri podkuse dochádza navyše často k veľmi bolestivým zápalom, pretože spodné rezáky vykusujú do podnebia ryhu. Keď sa naopak očné zuby stretávajú so slabou spodnou čeľusťou, spôsobujú v podnebí hlbokej diery.
Nos staforda musí byť čierny, nikdy hnedastý alebo ružový. U šteniat sa však nos často vyfarbí až vo veku niekoľko týždňov /niekedy aj mesiacov/.

KRK

Silný, ľahko klenutý, od pliec sa ľahko zužuje k zadnej časti lebky. Bez voľnej kože na hrdle. Stredná dĺžka.

Vysvetlivky: Správny krk býva bohužiaľ často zanedbávaný, hoci je veľmi dôležitý ako pre celkový harmonický vzhľad, tak aj pre rýchly beh. Hovorí sa, že u koňa je krk v ťažisku tela a tiež psy s krátkym silným krkom sa nepohybujú nijako elegantne. Široký a svalnatý krk plynule vybieha z ramien, je mierne zaoblený a smeruje k zadnej časti lebky. Je ľahko klenutý, nikdy však nesmie pôsobiť neprirodzene. Koža na krku musí byť napätá, nemá tvoriť žiadne laloky. Keď sa svalnatý staford zahryzne do vetvy a voľne na nej visí, je takmer nemožné uchopiť ho za krk, a to jednoducho preto, že rukou nie je čo zachytiť.

PLECE

Silné a svalnaté so širokými, sklonenými lopatkami.

Vysvetlivky: Správne plece je umiestnené pomerne vzadu a lopatky sú šikmé. Myslená priamka prechádzajúca lopatkou má pretínať chrbát uprostred či dokonca končiť za jeho stredom. Ak spadá rameno príliš strmo, znemožňuje správny klus. Lopatka má byť čo najdlhšia, široká a svalnatá, príliš svalnaté lopatky však pôsobia prehnane. Lopatky sú navzájom značne vzdialené, hovorí sa, že medzi ne môžeme položiť plochú dlaň. V praxi to znamená, že rozostup medzi nimi má predstavovať približne 8 – 15 cm.

CHRBÁT

Značne krátky, mierne sa zvažujúci od kohútika po kríže. Mierne sklonená krátka krížová kosť (kríže), ľahko klenuté bedrá.

Vysvetlivky: Chrbát správneho staforda je dosť krátky, pevný a svalnatý. Postava staforda však nie je tak kvadratická ako napr. Boxera, dĺžka jeho trupu je väčšinou o niekoľko cm väčší ako je výška v kohútiku. Chrbát však nesmie byť ani príliš krátky, pretože potom psovi neumožňuje požadovanú rýchlosť a obratnosť pri behu, ani príliš dlhý. Dlhý chrbát navyše často spôsobuje pri behu ťažkosti, často beh výrazne spomaľuje a niekedy dochádza k poraneniu šliach či chrbtice. Okrem toho ruší aj harmonické proporcie zvieraťa.
Staford má ľahko zvažujúcu sa chrbtovú líniu. Tá sa vplyvom zvlášť silného svalstva trochu zvyšuje v oblasti bedier. Smerom k chvostu sú kríže mierne šikmé. Pri pohľade zhora má chrbát tvar písmena V. Široká hrudník sa zužuje smerom ku koreňu chvosta. Bohužiaľ sa často stretávame ako s prehnutým chrbtom, tak s vyklenutým chrbtom. Obidva prípady sú chybné.

TRUP

Dobre klenuté rebrá sú k sebe pevne zviazané. Široká predná fronta, hrudník široký a hlboký. Predné končatiny značne navzájom vzdialené, aby umožňovali správny vývin hrudníku. Hruď široká a hlboká.

Vysvetlivky: Celá predná časť tela musí byť vyvážená, nesmie byť prehnane široká. Stafordi s príliš širokým a sudovitým hrudníkom pôsobia príliš hrubo – chýba im elegancia vlastná tomuto plemenu. Dobre vyvinutý a široký hrudník je samozrejme dôležitý, lebo musí poskytovať dostatok priestoru pre srdce a pľúca. Oveľa dôležitejšie je však jeho hĺbka a dĺžka. Staford by mal mať celkovo dobre vyvinutú a mohutnú postavu. Pri pohľade spredu však nemá byť príliš široká a rebrá nemajú nápadne vystupovať. Celý amstafov trup je silný, mohutný, kompaktný a pevný, čo však nesmieme zamieňať s hrúbkou.

CHVOST

V pomere k telu krátky, nízko posadený a kužeľovito sa zužujúci v jemnú špičku; nesmie byť skrútený ani nesený nad chrbtom. Je nekupírovaný.

Vysvetlivky: Chvost je plynulým predĺžením chrbtice, a preto musí byť silný a neskrútený. V zadnej tretine by mal byť správe mierne nahor prehnutý. Veľmi často sa u stafordov vyskytuje chvost zdvihnutý nad chrbtovú líniu. Je to nežiaduce dedičstvo po teriéroch. Ak je staford vzrušený a zdvihne chvost nad líniu chrbta je to úplne normálne, žiadna chyba. Takmer všetky šteniatka majú takýto. Ako pomaly dospievajú, tento jav spravidla mizne.

KONČATINY

Kosti predných končatín majú byť rovné, silné a okrúhle. Rovné predlaktia, kolmé zapästia. Zadné končatiny sú silné a svalnaté. Koleno je pomerne nízko, nesmie byť vybočené ani vtočené. Stredne veľké labky, dobre osrstené, klenuté a uzavreté, pružné, bez vlčích pazúrikov.

Vysvetlivky: Predpisy štandardu sú síce konkrétne, ale v skutočnosti veľmi málokedy splniteľné. U stafordov sa často vyskytujú viac či menej znateľne von vytočené lakte a dovnútra vytočené laby. Je to dedičstvo po buldogovi. Ďalšou častou chybou je slabé predlaktie. V tom prípade nie je rovná ani celá hrudná končatina, lakťový kĺb tvorí vrchol uhla predlaktia a ramennej kosti. Staford musí mať pri pohľade zo všetkých strán končatiny rovné a kolmé. Labky majú byť stredne veľké s mohutnými nášľapnými vankúšikmi, ktoré majú umožňovať pružnú chôdzu. Prsty sú dobre vyklenuté. Stehno obaľuje veľmi silné svalstvo, ktoré sa výrazne rysuje na povrchu. Koleno má byť správne zauhlené. Takéto koleno umožňuje silný odraz panvovej končatiny aj neúnavný klus.
Pri type teriér sa často vyskytuje koleno s príliš tupým uhlom, pes má chodúlovú chôdzu a zlý odraz. Staford behá rýchlo, pružne a elegantne a beh nikdy nesmie byť hojdavý alebo vlnitý. Chybný je tiež mimochod pri ktorom sa pri chôdzi súčasne pohybujú vždy končatiny jednej strany tela.
Ak je chov príliš ovplyvnený buldočím typom, elegancia pohybu sa čím ďalej tým viac stráca. Avšak aj tvrdý pohyb mnohých typov teriéra je nesprávny a pripomína skôr pretekárskeho koňa.

OSRSTENIE

Srsť je krátka, priľahlá, pevná, drsná na dotyk a lesklá.

Vysvetlivky: Staford je krátkosrsté psie plemeno, ktoré nevyžaduje príliš veľkú starostlivosť o srsť. Má uzavretú a pevnú srsť, ktorá telo dostatočne chráni. Srsť je rovnomerne lesklá a priľahlá.

FARBA

Prípustné je akékoľvek sfarbenie – jednofarebné, viacfarebné, alebo so škvrnami; viac ako 80% bielej, čierna s pálením a pečeňová však nemajú byť podporované.

Vysvetlivky: Nech je staford jednofarebný vo všetkých možných odtieňoch, nech je s kresbou alebo bez nej, cez žíhané psy všetkých variácií až po prevažne biele psy s farebnými škvrnami, to všetko záleží len na vkuse. Menej žiadaní sú čisto biely stafordi, ktorí môžu mať vo veľmi zriedkavých prípadoch dokonca genetické vlohy k hluchote. Rovnako tak psy, kde biela farba presahuje 80% a psy čierne s pálením alebo pečeňovou farbou. Menej žiadaná farba by nemala u inak správne stavaného psa hrať nijako dôležitú úlohu. Nezávisle na farbe musí byť nos, očné viečka, pysky, pazúry úplne pigmentované. Ale aj v tom prípade by sme mali drobné odchýlky vo sfarbení  tolerovať.

VEĽKOSŤ

Veľkosť a váha by mali byť v správnych vzájomných proporciách. Odporúča sa výška v kohútiku psov 46 – 48 cm, u sučiek 43 – 46 cm.

Vysvetlivky: V žiadnom inom bode nebýva štandard tak podmienený vlastnými názormi ako v prípade veľkosti!

VADY

Ako chyba by sa mali posudzovať všetky nasledujúce uvedené okolnosti: mäsovo sfarbený nos, svetlé oči a nepigmentovaná očné viečka, príliš dlhý chvost alebo jeho zlé nesenie, predkus a podkus.

Vysvetlivky : Táto formulácia je v štandarde volená veľmi nešťastne, pretože okrem uvedených chýb existuje ešte mnoho ďalších! V zásade vadí všetko, čo sa vymyká štandardu, napr. prílišné vybočenie končatín, vystúpené lakte alebo príliš dlhá papuľa.

POZNÁMKA

Samce musia mať dva zreteľné normálne vyvinuté semenníky celkom zostúpené do mieška.

Laici často nemôžu pochopiť, ako je možné, že niekedy je na výstave ako víťaz ocenený staford so zjavnými chybami. Začiatočníci totiž často nepoznajú presne dôvody, ktoré určitému psovi pomáhajú k zaslúženému víťazstvu. Nájsť a spoznať vady je ľahké, ale prednosti víťazného psa, ktoré zďaleka prevyšujú všetky jeho nedostatky, spoznáme až po dlhoročných skúsenostiach.

Pre vás by mal byť váš vlastný pes vždy zo všetkých najkrajší, najchytrejší a najlepší. Najnešťastnejšie chvíle sú tie, kedy vystavovatelia sú sklamaní z druhého miesta a nahnevane vláčia svojho psa von z kruhu. Je to nielen nešportové, ale voči psovi vysoko nespravodlivé !!