Máme nové šteniatko ♥

Americký staffordshire terrier

PRVÉ KROKY so šteniatkom

Príchod nového šteniatka do domácnosti je veľmi vzrušujúci no môže byť zároveň aj stresujúci či už pre Vás ale aj pre šteniatko. Šteniatko opustilo matku a súrodencov,opustilo prostredie na ktoré bolo zvyknuté a ocitlo sa na neznámom mieste plnom nepoznaných pachov a podnetov.

Tu je niekoľko rád na ktoré by sme mali pamätať pri zvykaní si šteniatka na nové prostredie.

Prvá rada ktorou by sme sa mali riadiť  VŽDY komunikujte so šteniatkom v kľude,neprepadnite panike a stresu,nepoľudštujte šteniatko a doprajte mu dostatok priestoru pre jeho psychický a fyzický rozvoj.

Verte, zo šteniatka Vám vyrastie vyrovnaný a spokojný psík ktorý Vám bude verným a oddaným spoločníkom po celý život.

PRED PRÍCHODOM ŠTENIATKA

Pred príchodom nášho vysnívaného šteniatka musíme pripraviť prostredie pre šteniatko,nakúpiť základnú výbavu, stravu pre šteniatko a veľmi dôležitá vec na ktorú by sme nemali zabudnúť v prípade že sa jedná o naše prvé šteniatko AST mali by sme byť oboznámený s plemenom, charakteristickými znakmi plemena a povahovými vlastnosťami.

Základná výbava šteniatka:

  • miska na jedlo
  • miska na vodu
  • kvalitné krmivo
  • pamlsky /piškóty/
  • klietka – peliešok
  • deka
  • hračky
  • obojok
  • vodítko
  • hygienické podložky
  • sáčky na zber exkrémentov

PRVÝ DEŇ SO ŠTENIATKOM

Nastal deň príchodu Vášho vysnívaného šteniatka. Pre šteniatko je to veľký deň plný zmien a niekedy pocitu opustenosti,odlúčenia od mamy a súrodencov.Šteniatko sa môže cítiť vystresovane zo všetkých nových podnetov.Preto je na Vás aby ste mu pomohli cítiť sa s Vami šťastne a bezpečne.

Privítanie šteniatka :

  • prineste šteniatko do domu kde vládne harmónia a pokoj
  • nechajte ho v kľude oboznámiť sa s novým prostredím
  • doprajte mu pobyt vonku na vykonanie potreby
  • dožičte šteniatku jeho vlastný priestor,nepreťažujte ho svojou pozornosťou,príliš veľká pozornosť môže vyvolať napätie ktoré šteniatko nedokáže spracovať
  • po celú dobu dohliadajte na šteniatko
  • doprajte mu oddych

PRVÁ NOC SO ŠTENIATKOM

Po pestro strávenom dni prichádza prvá noc s Vaším novým členom rodiny. Niektoré šteniatka to zvládajú bez problému, no niektoré pociťujú opustenosť a vyžadujú si našu pozornosť.

Najideálnejším miestom pre spánok a odpočinok je pre šteniatko klietka ktorá v ňom vyvoláva pocit bezpečia a my máme istotu že šteniatku sa nič nestane a je v poriadku.Preto je dôležité od začiatku šteniatko učiť na pobyt v klietke,nikdy to nesmie byť za trest. Šteniatko je po aktivite a pobyte vonku unavené a potrebuje svoje súkromie a kľud na oddych a spánok načo je ideálnym miestom mäkkučký peliešok v klietke.Šteniatko nie je nikým rušené,zároveň si zvyká na pobyt v klietke a my máme istotu že je v bezpečí.

Ak by si v noci šteniatko vyžadovalo našu pozornosť kňučaním vezmite ho vykonať potrebu,ale keby kňučanie bolo spôsobené len pocitom osamelosti upokojte šteniatko pokojným hlasom.

Šteniatko potrebuje denne približne 18 hodín spánku pre svoj správny duševný a fyzický vývoj.Doprajte mu preto dostatočný oddych.

KŔMENIE ŠTENIATKA

Šteniatko by malo byť na začiatku kŕmené tak ako u chovateľa,ktorý Vás oboznámi aj s množstvom kŕmnej dávky,časovým harmonogramom a stravou ktorá bola šteniatku podávaná.Náhle zmeny v strave by mohli vyvolať tráviace ťažkosti,pozor aj príliš veľká dávka krmiva môže spôsobiť nevoľnosť a hnačky. Šteniatko by ste mali kŕmiť na tichom mieste kde nebude rušené a nevznikne ani dôvod na reakciu brániť si jedlo.V tomto veku kŕmime trikrát denne,vždy po aktivite, a po kŕmení doprajeme šteniatku oddych. Vo veku 16 týždňov môže byť šteniatko kŕmené dvakrát denne.

Pri zmene krmiva treba postupovať opatrne,pomaličky pridávať nové krmivo do dávky predchádzajúceho až postupne prejde šteniatko na nové krmivo.Pri zmene krmiva sledujte šteniatko či mu krmivo vyhovuje a šteňa správne prospieva. Pri kŕmení je veľmi dobré dodržiavať pravidelnosť a tiež je vhodné kŕmiť šteniatko na jednom mieste kde má svoj kľud.

Šteniatko musí mať stále k dispozícii misku s čerstvou vodou !!!

VETERINÁRNA STAROSTLIVOSŤ

Šteniatko od chovateľa by malo odchádzať k novému majiteľovi vo veku 8 týždňov, čipované,pravidelne odčervované a  dvakrát očkované.

Vakcinačná schéma pre šteniatka vyzerá nasledovne:

1. vakcinácia vo veku 6 týždňov proti psinke, parvoviróze, infekčnej hepatitíde a parainfluenze

2. revakcinácia vo veku 8 týždňov proti psinke, parvoviróze, infekčnej hepatitíde, parainfluenze a leptospiróze

3. revakcinácia vo veku min.12 týždňov proti psinke, parvoviróze, infekčnej hepatitíde, parainfluenze, leptospiróze a besnote

Potom je potrebné dať očkovať psa až o rok proti týmto infekčným ochoreniam. Následné očkovanie proti besnote je individuálne a závisí to od výrobcu vakcíny.

Základné ochorenia, proti ktorým sú šteniatka očkované sú tie, ktoré sa u nás vyskytujú a môžu byť pre šteniatka fatálne.

Existujú aj doplnkové očkovacie látky napríklad proti kotercovému kašľu, lýmskej borelióze, babezióze, tetanu, dermatofytóze a pod.

Môžu sa vyskytnúť aj nežiaduce účinky po vakcinácii ako u šteniat tak u dospelých psov. Na mieste vpichu môže vyniknúť bolestivý opuch, ktorý sa časom vstrebe. Zviera môže byť po očkovaní apatickejšie a môže mať mierne zvýšenú teplotu, čo je imunitná odpoveď na vakcínu. Pes by mal mať preto po očkovaní kľudový režim. Ak by sa však objavili aj iné príznaky a pretrvávali by dlhšiu dobu určite vyhľadajte svojho veterinárneho lekára.

A nezabúdajte na pravidelné odčervovanie svojich psíkov každé 3 mesiace.

 

SOCIALIZÁCIA ŠTENIATKA

Socializácia šteniatka začína už u chovateľa.Tieto prvé dva mesiace sú veľmi dôležité pre účinnú socializáciu.Preto by budúci majitelia mali dôkladne vyberať chovateľa od ktorého si zakúpia svoje budúce šteniatko.

Na čo sa zamerať pri výbere šteniatka:

  • prostredie u chovateľa
  • skúsenosť a chovateľský servis
  • komunikácia chovateľa
  • rodičia šteniatka
  • zdravie rodičov šteniatka
  • starostlivosť a socializácia u chovateľa

Socializácia je proces pri ktorom sa šteniatko zoznamuje so svetom okolo seba,spoznáva ľudí,zvuky,nové prostredie a množstvo zážitkov. Zvyká si tak na svet okolo seba a učí sa byť sebaistým a vyrovnaným v rôznych životných situáciach. Preto je správna socializácia tak rozhodujúca pre Váš budúci život so šteniatkom.

Rada na záver : Pri práci so šteniatkom sa naučte byť kľudný a vyrovnaný,nepreťažujte šteňa,budte trpezlivý a v akejkoľvek situácii dajte šteniatku pocit istoty a sebadôvery.

ČLENSTVO v KLUBE

Ako už z názvu AST vyplýva máme doma šteniatko teriéra ktoré patrí do skupiny FCI III– teriéri a sekcie 3 Teriéri typu bull.

SKCHTaF je organizácia ktorá združuje práve chovateľov,majiteľov a priaznivcov plemien teriérov.Klub  riadi chov teriérov v súlade s platným štandardom a predpismi FCI. Stará sa o zveľadenie chovu, propagáciu plemena,podporuje využitie teriérov či už v poľovníctve,športovej kynológii a iných aktivitách.

SKCHTaF organizuje výstavy /klubová a špeciálna/ na ktorých je možnosť uchovniť nášho AST.

Podmienky ktoré musí jedinec spĺňať pre uchovnenie:

  • Vek minimálne 9 mesiacov
  • Účasť na výstave /klubovej,špeciálnej/ a posúdenie jedinca so známkou Výborný alebo Veľmi Dobrý.
  • Kontrola chrupu na tejto výstave / skus musí byť nožnicový,chýbať môžu 4 zuby – P a M/ u nášho plemena, zápis výsledku kontroly chrupu do PP. Nie je povolené chýbanie a nesprávne postavenie očných zubov.
  • Uchovnený jedinec sa môže použiť v chove od veku 12 mesiacov.

Po splnení týchto chovných podmienok zašle majiteľ jedinca originál Preukazu o pôvode a fotokópiu príslušného výstavného posudku spolu so žiadosťou o uchovnenie jedinca na Slovenský poľovnícky zväz, oddelenie kynológie, Štefánikova 10, 811 05 Bratislava.

Prihláška do SKCHTaF je uverejnená na našej Domovskej stránke v ľavom hornom rohu Download: register club

 

TRÉNINGOVÝ PLÁN

Všetko čo ideme so psíkom robiť musí byť robené s láskou a absolutným kľudom.

Šteniatko ktoré ideme trénovať musí byť trošku hladné aby prejavovalo záujem o pamlsok. Pamlsok je motivácia pre šteniatko. Používame detské piškóty, tyčinky alebo jemné párky.

Na prvé tréningy si berieme mäkké vodítko s obojkom ktoré nijako neobmedzujú pohyb šteniatka,ale vieme s ním korigovať jeho pohyb a postoj. Pohyb šteniatka by mal byť veselý, živý a temperamentný, ale vždy ho máme mať pod kontrolou.

S nácvikom pohybu prechádzame aj do nácviku postoja. Vždy musíme dávať pozor na správne postavenie končatín,správnu chrbtovú líniu a dôležitý je aj výraz šteniatka a správne vypätie hrudníka. U psov funguje svalová pamäť ktorú musíme mať na zreteli,lebo ak psa budeme stavať do zlého postoja stane sa mu to zvykom a veľmi ťažko budeme v budúcnosti tieto chyby odstraňovať. Preto znovu zdôrazňujem- robme všetko v kľude, ale buďme dôslední.

Nácvik:

Nasadenie obojku: Obojok nasadíme šteniatku tak aby bol hneď pod krkom za hlavou psíka,jemne pritiahneme a v tejto polohe ho musíme s citom udržiavať po celú dobu tréningu. Pri uvoľnení ho musíme dať vždy späť do tejto polohy. Obojok je veľmi dôležitý prvok a slúži nám na celkové ovládanie a manipuláciu so šteniatkom. Je ako volant pre šoféra v aute. Obojok nám taktiež vyrysuje hlavu a krk šteniatka a zároveň vieme skorigovať nadbytočnú kožu na krku.

Šteniatku nasadíme obojok s vodítkom do správnej polohy, upútame pamlskom jeho pozornosť a uvedieme do pohybu. Pri strate záujmu znovu upútame pamlskom jeho pozornosť. Chce to opakovanyý tréning až kým sa nenaučí šteniatko krásne samostatne behať. Trénujeme vždy chvíľočku aby to bolo šteniatku príjemné a malo z tréningu radosť a dobrý zážitok.

Prichádzame do fázy postoja: Šteniatko kráča alebo pomaličky beží a my ho musíme zastaviť a postaviť pred rozhodcu. Znovu na to využijem obojok a vodítko kedy ho jemným ťahom vzad zabrzdím v pohybe/ týmto mu naznačím že má zastaviť/. Vodítko držím v ľavej ruke celú dobu. Ťahom zastavím šteniatko a pravou rukou si napravím obojok pod krkom a staviam šteniatko do správneho postoja. Ruka musí byť pevná ináč sa nám šteniatko rozhádže do strán a neželaných polôh. Ruka handlera musí byť vždy pevná ale láskavá. Stále musíme mať na pamäti že obojkom ovládam psíka. Cez obojok sa naučí vnímať naše požiadavky. Keď sa podarí šteniatko postaviť do požadovaného postoja okamžite nasleduje odmena a vychválenie šteniatka. Tréningy musia byť krátke a zábavné. Pri tréningu nikdy nechytám šteniatko pod bruško, zvyknú sa potom hrbiť !!!

POSTOJ:

Predné nohy kolmo na zem,lakte uzatvorené, tj.lakte musia byť postavené pekne pod hrudníkom pri tele.

Zadné končatiny: päta kolmo k zemi / nácvik- uchopím zadnú nohu za pätu,pokrčím pod telo a následne položím do správnej polohy./

Dôležitá je aj dĺžka postoja, dávame pozor aby šteniatko nebolo zhrbené,postoj nebol skrátený. Šteniatko musí byť na pohľad harmonické, vyvážené a končatiny v správnej polohe.

Prehliadka zubov: Jemne uchopíme šteniatko pod papuľku, nadvihneme pysky, pozrieme zúbky. Všetko jemne aby to šteniatku nebolo nepríjemné.

Prajem Vám veľa trpezlivosti a lásky pri tréningu Vášho šteniatka !!!